AKTUALITY

10 eur - 100. výročie úmrtia Milana Rastislava Štefánika

15.06.2018

Národná banka Slovenska (NBS) vyhlásila verejnú súťaž návhrhu dizajnu striebornej zberateľskej mince v hodnote 10 eur pri príležitosti 100. výročia úmrtia generála Milana Rastislava Štefánika. Celkovo bolo do súťaže zapísaných spolu dvadsať návrhov od osemnástich dizajnérov. V marci 2018 boli návrhy vyhodnotené anonymne výborom pre hodnotenie pamätných a zberateľských mincí. Výboru v jej úlohe pomáhali odborní poradcovia Bohumila Ferenčuhová z Ústavu dejín Slovenskej akadémie vied, Mária Gallová zo spoločnosti MR Štefánik a Pavel Šesták z Nadácie MR Štefánika.

Rada NBS rozhodla, že pre mincu bude použitá kombinácia návrhov dvoch víťazov. Na líci bude použitý dizajn Márie Poldaufovej. V jej dizajnu dominuje stred československého štátneho znaku a silueta mapy Československa nižšie, pripomínajúc účasť Štefánika na tvorbe štátu. Skladba je doplnená textom jeho osobného motta "Veriť, milovať, pracovať". Na druhej strane mince bude dizajn od Ivana Řeháka ktorý použil veľmi realistický portrét MR Štefánika ako generála a dvojplošník Caproni vo vertikálnej pozícii napravo, bude použitý na opačnú stranu.


Krajina: Slovensko
Rok vydania: 2019
Dátum vydania: Apríl 2019
Nominálna hodnota: 10 eur
priemer: 34,00 mm
hmotnosť: 18,00 g
materiál: striebro
kvalita: Proof, BU
dizajn: Ivan Řehák, Mária Poldaufová

 

Zdroj: NBS.SK

 

 

Séria mincí určená pre kapitána Cooka.

13.06.2018

O 250 rokov neskôr od prvej plavby kapitána Cooka Vás Kráľovská mincovňa pozýva na trojročné dobrodružstvo s históriou v minciach. Séria troch 2-librových mincí, vydaných raz ročne v rokoch 2018 až 2020, preskúma cestu plavidla kapitána Cooka v reálnom čase. Mince obsahujú tri fascinujúce návrhy sochára Garyho Breeze, ktorý rozpráva príbeh cesty kapitána Cooka.
Prvá minca zobrazuje zadnú časť lode kapitána Cooka slávnu HM Bark Endeavour na ktorej je pripevnená vlajka Spojeného kráľovstva, výrazný podpis kapitána Cooka a čísla "250" označujú výročie plavby.
Druhá strana mince zobrazuje tradičný obraz kráľovnej Alžbety II v dizajne Jody Clark a nominálnu hodnotu mince 2 libry.

 

 

Nové polymérové bankovky v Severnom Írsku

12.06.2018

Dňa 23. mája 2018 predstavila banka Ulster návrhy dvoch nových bankoviek, ktoré sa majú zaviesť v roku 2019 v rámci témy "Život v prírode". Obe majú vertikálne vzory a sú vytlačené na polymérovom podklade. Modrá 5-librová bankovka sa zameriava na Severné Írsko ako miesto, cez ktoré ľudia prechádzajú a navštevujú, zdôrazňujúc dôležitosť mora a migráciu. Zobrazuje Strangford Lough v County Down a Brent Geese. Hnedá 10-librpvá bankovka sa zameriava na Severné Írsko ako miesto rastu, a to z hľadiska poľnohospodárstva, ako aj dedičstva. Zobrazuje Lough Erne v grófstve Fermanagh, írsky zajac a kríky Guelder-rose. Bankovky obsahujú aj kulinárske špeciality spojené so severom, a to kráľovské hrebenatky a zemiaky Ulster Glade.

 

Poštová známka Slovinska ku Dňu Včiel 2018.

30.05.2018

V decembri 2017 OSN jednomyseľne vyhlásila 20. máj za Svetový deň včiel v reakcii na iniciatívu zo Slovinska. Toto bolo vyvrcholením niekoľkoročnej kampane Slovinskej včelárskej asociácie, ministerstva poľnohospodárstva, lesníctva a potravinárstva, diplomatickej služby Slovinska a mnohých ďalších aktérov. Cieľom Svetového dňa včiel je zvýšiť povedomie o obrovskom význame včiel pre ľudské prežitie.
Voľba 20. mája ako Svetového dňa včiel tiež nesie symbolickú váhu pre Slovinsko, pretože je to dátum narodenia Antonína Janšiho (1734-1773), ktorého spisy a praktické vyučovanie vo vzniknutej včelárskej škole vo Viedni pod patronátom cisárovnej Márie Terézie položili základy moderného včelárstva.


Dátum vydania: 25.05.2018
Tlačiareň: Agencija za komercijalnu djelatnost doo, Zagreb, Hrvaška / Chorvátsko / Kroatien
Postup: Ofset
Farby: 4 farby
Veľkosť: Veľkosť pečiatky: 42,60 x 29,82 mm, veľkosť písma / rozmer: 70,00 x 60,00
Hodnoty: 1,00 €

 

10 rubľov pre mesto Gorojovets

10.05.2018

Centrálna banka Ruska dala do obehu 4. júna novú obehovú pamätnú mincu s nominálom 10 rubľov zo série starobylých miest Ruska, ktorá sa zameriava na mesto "Gorokhovets". Na zadnej strane mince a v jeho centrálnom jadre je zobrazený panoramatický výhľad na mesto Gorojovets a jeho erb. V kruhu sú vyrazené nápisy; v hornej časti "Staroveké mestá Ruska" a v dolnej časti "Gorojovets".

 Údaje o emisii

Nominálna hodnota: 10 rubľov
Vonkajší prstenec: mosadzná oceľ
Stredové jadro: poniklovaná oceľ
Priemer: 27 mm
Maximálny objem emisie: 5 miliónov

najnovšie 5 | všetky | späť na úvod

Platobné metódy
Nájdete nás na Facebooku