AKTUALITY

Najžiadanejšia zlatá minca sveta je na trhu vyše 50 rokov!

27.09.2018

Zlatý Krugerrand uzrel svetlo sveta prvýkrát v Juhoafrickej republike pred 51 rokmi, teda v roku 1967. Minca mala byť investičnou alternatívou pre verejnosť v ekonomicky nestabilnom období.

Razba zlatých mincí bola celkom logickým krokom. Juhoafrická republika v tej dobe totiž kontrolovala 2/3 svetovej produkcie zlata. Prvých 13 rokov bol Krugerrand razený v jednom jedinom vyhotovení - z jednej trójskej unce zlata. Neskôr sa minca na trhu objavila aj v menšej gramáži - ¼, ½ a 1/10 unce.
Razba mince zaznamenala na domácej pôde aj v zahraničí obrovský úspech. Jej obľubu možno demonštrovať na porovnaní produkciou z rokov prvej razby, a potom o desať rokov neskôr. V roku 1967 bolo vyrazených 40 000 kusov, zatiaľ čo o dekádu neskôr bolo vyrazených 6 000 000 kusov. Produkcia výrazne klesla v 80. rokoch. V tom čase dochádzalo v JAR k rasovej segregácii a mnoho krajín po celom svete obchodné styky s Južnou Afrikou prerušilo.Dnes je Krugerrand opäť vyvážaný do celého sveta. Renesanciu tohto zlatého evergreenu potvrdzuje razba striebornej verzie, ktorá bola juhoafrickou mincovňou slávnostne predstavená minulý rok, pri príležitosti 50. výročia prvej zlatej emisie.
Možno ste si všimli, že Krugerrand nemá typickú zlatú farbu. Charakteristický oranžový nádych minci prepožičiava meď. Aby obsahovali Krugerrandy razené do zlata 916,7/1000 príslušné množstvo čistého kovu, ich hmotnosť je vyššia. 8% pridanej medi zvyšuje tvrdosť, odolnosť proti oderu a poškriabaniu.

Zlatý Krugerrand je skrátka mincovou legendou, ktorá by nemala chýbať v žiadnej zbierke.

najnovšie 5 | všetky | späť na úvod

Nájdete nás na Facebooku