CURRENT NEWS

Prezidentka SR Zuzana Čaputová

13.06.2019

Zuzana Čaputová sa narodila 21. júna 1973 v Bratislave. Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského. Je matkou dvoch dcér. Počas štúdia a po jeho skončení pracovala v miestnej samospráve v Pezinku, najprv ako asistentka na právnom oddelení, neskôr ako zástupkyňa prednostu mestského úradu. Od roku 1998 pôsobila v treťom sektore, kde sa venovala verejnej správe a problematike týraných a zneužívaných detí. Následne pracovala ako projektová manažérka v občianskom združení EQ Klub na projekte rozvoja miestnych komunít. V rokoch 2001 až 2017 spolupracovala s občianskym združením VIA IURIS, od roku 2010 ako advokátka. Venovala sa téme právneho štátu a presadzovaniu spravodlivosti vo vybraných oblastiach práva, napríklad fungovaniu justičných orgánov, zodpovednosti verejných činiteľov, transparentnej správe verejného majetku a posilňovaniu verejnej kontroly verejnej moci.
V Pezinku vyše desať rokov stála na čele verejnej kampane proti povoleniu ďalšej skládky odpadu, ktorá by znečistila pôdu, vzduch a vodu v meste a okolí. Za líderstvo v tejto kauze bola Zuzana Čaputová v roku 2016 ocenená udelením prestížnej Goldmanovej environmentálnej ceny. Je autorkou a spoluautorkou viacerých publikácií a členkou celosvetovej siete environmentálnych právnikov ELAW (Environmental Law Alliance Worldwide). V decembri 2017 oznámila vstup do politickej strany Progresívne Slovensko a v januári 2018 bola zvolená za jej podpredsedníčku. Aktuálne nie je členkou žiadnej politickej strany.
Za prezidentku SR kandidovala v roku 2018 a do úradu nastúpila po inaugurácii 15. júna 2019. Stala sa tak prvou ženou v úrade prezidenta Slovenskej republiky a zároveň vo veku 45 rokov aj najmladším človekom, ktorý kedy zastával úrad prezidenta SR. Autorom fotografie, ktorá bola predlohou poštovej známky, je Peter Konečný.

 

 

Rozmery známky: 33,9 x 26,5 mm

Forma TL: TL
Počet známok na TL: 50
Počet známok v sérii: 1
Tlačiareň? Tiskárna Hradištko, s.r.o
Technika tlače: Ofset
Náklad: 1 000 000


zdroj: www.pofis.sk

 

the newest 5 | all | back to introduction

Najdete nás na Facebooku