CURRENT NEWS

Vojtech Alexander - 100. výročia úmrtia

04.02.2016

Príležitostná poštová pečiatka používaná v Kežmarku pri príležitosti konania Medzinárodnej lekárskej konferencie a 100. výročia úmrtia profesora Vojtech Alexandra.

 



Deň používania: 04. 02. 2016
Pošta: KEŽMAROK 1
Farba: čierna
Autor výtvarného návrhu pečiatky: Mgr. art. Jozef Česla
Textový motív: MEDZINÁRODNÁ LEKÁRSKA KONFERENCIA / 1857 / DR. VOJTECH ALEXANDER / 1916
Obrazový motív: Portrét lekára Vojtecha Alexandra.


Prof. MUDr. Vojtech Alexander, krstený Vojtech Ignác Alexander, (* 31. máj 1857, Kežmarok – † 15. január 1916, Budapešť) bol slovenský lekár a fyzik. Narodil sa v Kežmarku do rodiny Ignáca Alexandra a Matildy, rodenej Beck. Stredoškolské vzdelanie získal v rodisku, potom študoval medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity v Budapešti. Po ukončení štúdia v roku 1881 pôsobil na Anatomickom ústave v Budapešti ako asistent, neskôr sa vracia do rodiska ako praktický lekár. Bol dlhoročným tajomníkom Spolku lekárov a lekárnikov na Spiši a redaktorom jeho ročenky.

Po prvej správe o lúčoch X odcestoval do Würzburgu, kde sa stretol s W. C. Röntgenom, aby sa podrobne zoznámil s jeho vynálezom. Špecializoval sa na röntgenológiu a už v roku 1896 prvý v Uhorsku robil röntgenologické pokusy. Jeho prvá snímka bola zhotovená už v roku 1898. Jeho prístroj je uložený v Múzeu v Kežmarku. V roku 1897 po zakúpení nového aparátu robí stereoskopické snímky. Vypracoval metodiku tzv. plastického snímkovania a založil plastickú röntgenológiu, v čom mu patrí priekopnícke svetové uznanie. Zhotovil sériu snímok embryonálneho vývinu človeka a podrobne rozobral vývoj pľúcnej tuberkulózy.

Informácie o svojich výskumoch podal na zasadnutiach Spolku uhorských lekárov v Budapešti, kde prednášal o osifikácii kostí, čo dokumentoval svojimi snímkami. V roku 1905 sa zúčastnil na prvom zjazde röntgenológov, kde bol poverený predsedaním a jeho štúdie o röntgenologickej problematike boli publikované v nemeckých i anglických odborných časopisoch.

V roku 1907 bol menovaný vedúcim novozriadeného röntgenologického laboratória na klinike v Budapešti, kde sa v roku 1909 habilitoval z odboru röntgenológie. V roku 1914 bol menovaný za mimoriadneho profesora. O svojom výskume publikoval 59 vedeckých prác.

Vojtech Alexandre zomrel 15. januára 1916 v Budapešti, pochovaný je v Kežmarku.

zdroj:
postoveznamky.sk
sk.wikipedia.org

the newest 5 | all | back to introduction

Najdete nás na Facebooku